Salon Kiralama
Ziyaretçi Defteri

Yns Ky (istanbul) - 23.01.2016 12:00:00

Tarih kültür yaptığı faaliyetler bakımından önemli bir misyonu yerine getirmektedir. Bu nedenle emeği gecen herkese teşekkür ederim.

Hamza saçaklı (İstanbul) - 31.05.2015 12:00:00

Güzel etkinliklerin biraraya getirildiği nezih bir mekan.. Hemen gittiğiniz her faaliyet sizin ayağınız daha da alıştırıyor.

Şakir SEZER (Ankara) - 22.03.2015 12:00:00

Merhabalar, Çok güzel ve faydalı etkinlikler sunan TKD ne teşekkürlerimi sunarım.

Fatih Erdoğmuş (istanbul) - 26.10.2014 12:00:00

Yıldız Teknik Üniversitesi‘nin bu sene 7.sini gerçekleştirdiği Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında Muş Güzeltepe İlkokulu‘na kuracağımız kütüphane için Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği , bugün 500‘den fazla çocuk kitabı ve ansiklopedi hibe etmiştir. Tüm dernek üyelerine ve gönüllülerine binlerce kez teşekkürler. Kitaplarınız genç bireylerin ufkunu genişletmek için yola çıkıyor :)

Ayten Güngör (kağıthane) - 22.10.2014 12:00:00

tıpkı adına yakışır tarihle kültürü birleştiren,özel ve seçilmiş nazenin ve akademik ruhların tevafuken biraraya getirildiği bir merkez adeta.adımınızı attığınız anda huzurlu,sıcak ve samimive candan bir aile ortamında buluyorsunuz kendinizi.başka bir dünyaya adım attığınızı hissediyor,ruhunuz,bedeniniz dünyevi tüm sıkıntıları dışarda bırakıyor.iyiki tanımışım,iyiki bir dönem devam etmişim.

Mehmet Salihoğlu (İstanbul) - 25.09.2014 12:00:00

Gelişen teknolojiye rağmen günümüz toplumlarında ve özellikle ülkemizin (okumayan, düşünmeyen) insanında ihmal edilmiş söndürecek önemli bir konu ve alan. Emeği geçen herkesten ALLAH razı olsun.Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği ile tanıştığım için çok mutluyum

Yesim Ergungor (istanbul) - 21.08.2014 12:00:00

Kesinlikle mükemmel. Her anlamda gerek çalışanların yaklaşımları, gerek düzenlenen eğitim ve faaliyetler gerekse eğitmenler. Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği ile tanıştığım için çok mutluyum

zehra saçaklıdır (istanbul) - 11.05.2014 12:00:00

insan bir okul bitirir bir diploma sahibi olur ama bazen bir dernekle tanışır diplomayla kıyaslanamayacak bir bakış açısı edinir. Bazen sadece bir bakış açısının bir diplomadan daha değerli olabileceğini öğrettiğin için teşekkürler Tarih ve Kültür..

Nuran özcaner (İstanbul) - 17.04.2014 12:00:00

Ben Tarih Kültür ve Araştırma Derneğinin kurucularını çalışanlarını tebrik ediyorum.. Bu derneğin TR genelinde yayılmasını temenni ederek başarılar diliyorum..

Merve Akınal (Istanbul ) - 15.03.2014 12:00:00

Bugun vakıfla ilk kez tanıştım 4 yıldır istanbul dayım ama yeni keşfettiğim için oldukça üzüldüm .sürekli teorik şeyler öğrendiğim için manen kendimi hissettiğim boşluk bugun doldu herşey için çok teşekkürler .hikmet derslerine katılmadan istanbul dan ayrılmak istemıyorum.:(

Aynur Ünlütürk (kendisinden) - 12.5.2013 00:00:00

Ben iki sene Kubilay hocanın büyük bir keyifle öğrencisi olmak şerefine nail oldum elimden gelse ömür boyu gitmek isterdim,ziyaretçi defterindern bir arkadaşım Kartal`da oturduğunu ifade etmiş,kendim iki sene boyunca kızımı da evde bırakarak o kurslara katıldım iyi ki de katılmışım,başta Ömür abi olmak üzere Mehmet Genç hocamızla beraber çok keyifli bilgi dolu günler geçirdim,o günleri özlüyorum şimdi ise siteden takip ediyorum buraya gitmeyi düşünen arkadaşlarım İst`un neresinde oturmuş olursa olsunlar gelebilirler,biz Kubilay hocanın kursuna gelirken Şile`den,Çamlıca`dan gelen arkadaşlar bilirdik,gelmek isteyen arkadaşlara Mehtap`ın bana söylediğini söyleyeceğim buraya girerseniz asla çıkmak istemeyeceksiniz.Değerli Tarih-Kültür derneği çaleşanları sizleri hepinizi çok özliyorum orası benim evim gibiydi,şimdi bazı yakın dernekler gidiyorum,sizde bulduğum tadı bulamıyorum.İyi çalışmalar diliyorum.AYNUR ÜNLÜTÜRK

ahmet akkurt (istanbul) - 22.4.2013 00:00:00

çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyorum.program ve eğitimleriniz çok güzel.bu akademi beni çok heyecanlandırdı.inşallah burdaki eserlerin hepsini okuruz.

murat göllü (ankar) - 27.3.2013 00:00:00

bu akademi beni çok heyecanlandırdı.inşallah burdaki eserlerin hepsini okuruz.çok önemli eserleri bir arada görmek beni çok mutlu etti.inşallah hepsini hakkıyla okuruz da kendimizi geliştiririz.bunları hazırlayanlardan allah razı olsun.çok teşekkür ederim çok

murat göllü (ankara) - 27.3.2013 00:00:00

akademinin ankarada etkinlikleride olacak mı.özellikle kırklar meclisi etkinliği.okumaya nasıl başlayacağımı bilmiyordum.bu etkinlik benim için çok faydalı olacağına inanıyorum.ve diğer okuma etkinlikleri.hikmetdersi okumaları çok güzel olur.

havva çakır (İSTANBUL) - 15.3.2013 00:00:00

Merhaba bende sizi tesadüfen internetten dernekleri araştırırken buldum bayanlara yönelik bir kulübünüzün olmasıda beni çok şaşırttı ve mutlu etti üyelik ve program saatleriniz hakkında bilgi alabilirmiyim.

Selda Kaya (İstanbul) - 23.2.2013 00:00:00

deneğinizden yeni haberdar oldum ve sayfanızın içeriğini çok beğendim. İnternet üzerinden veya mail yoluyla etkilikleri takip etmek istiyorum.Bilgilendirme konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

SERPİL ÖZKÜÇÜK (BİNGÖL) - 23.2.2013 00:00:00

HAYALLERİMİZDE Kİ BİR PROGRAM AMA BİZ ÇOK UZAKTAYIZ KATILMA İMKANIMIZ OLSAYDI KEŞKE

Ayşe K (istanbul) - 21.2.2013 00:00:00

HİKMET AKADEMİSİ duyurunuzu okuyunca ayaklarım yerden kesildi. Bu kadar büyük ve güzel bir çalışmayı ben hayatımda görmedim. Umarım eğitimci hocalarımızın isimlerini de en kısa zamanda duyurursunuz. Bu zannederim bir ilk olacak. Sabırsızlıkla bekliyoruz. BİR SORU: Bu seminerler mevcut seminerlerle mi birleşecek? Mesela haftalık katıldığımız periyodik tefsir dersimiz, Hikmet akademisindeki Mukayeseli tefsir dersi mi olacak? Soruma cevap vereceğiniz için şimdiden Teşekkür ederim.

nilhan yıldırım (istanbul kartal/) - 22.1.2013 00:00:00

s.a böylesine güzel faaliyetleri olan dernek olma boyutunu çoktan aşmış bir eğitim hizmeti okula dönüşmüş bir topluluktan yeni haberdar oldum fakat etkinliklerinizin merkezi sanırım sadece mecidiyeköy bizim gibi üsküdar maltepe civarında ikamet edenler için daha yakın bir etkinlik merkezi yok mU? sizlerden rica ediyorum bildirirseniz çok memnun olurum hayırlı çalışmalar..

sinem dedeş (antalya) - 22.1.2013 00:00:00

facebook tan yaptıklarınızı takip ediyorum. kurslarınız çok güzel fakat hepsi yada birçoğu istanbul için diğer şehirdeki sizi takip edenler içinde lütfen güzel projelerinizi bekliyoruz. en azından internet üzerinden... çalışmalarınızda kolaylık diliyorum...saygılarımla...

Sende Yaz
Google Grup
     
Google Grupları
 
Güncel etkinliklerimizden haberdar olmak için;
E-posta:
 

Dr. Semih Ceyhan ile Mesnevi Dersleri


 MESNEVİ OKUMALARI 

"Kim ki Mesnevi'yi açar bir sayfa okursa benimle konuşmuş gibi olur." 
(Hz. Mevlana)


Hz. Mevlana'nın Mesnevi'si yedi yüzyılı aşkın bir süreden beri dünyanın her tarafında tercümeleri yapılıp okunan, birçok şaire, düşünüre ilham kaynağı olan nadir bir eser. Yazıldığı günden bu yana, değişik coğrafyalarda, değişik milletler tarafından okunuyor ve üzerinde mütalâalar yürütülüyor. 

Eşsiz muhtevası, özel mesajları ve asırlar önce yazılmış olmasına karşın yaşadığımız çıkmazlara ışık tutan tarafları ile "Mesnevi", gönüllerdeki yerini aramaya devam ediyor. 

Tarih Kültür'de yeni bir heyecan, yeni bir program serisi, Mesnevi Okumaları, takipçilerini bekliyor.


EĞİTMEN



DR. SEMİH CEYHAN

15. Mart 1973’te İstanbul’da doğdu. 1995’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1998’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilimdalı Prof. Dr. Mustafa Tahralı’nın danışmanlığında Abdullah Salâhî Uşşâkî’nin Vücûd (Varlık) Risâleleri adlı teziyle yüksek lisans, 2005 Kasım’da Uludağ İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilimdalı Prof. Dr. Mustafa Kara’nın danışmanlığında İsmail Ankaravî ve Mesnevî Şerhi adlı teziyle doktorasını tamamladı. Tunus ve İngiltere’de birer yıl süreyle dil ve alan çalışmalarında bulundu. Kitap, makale, çeşitli ulusal ve uluslarası sempozyumlarda tebliğleri bulunmaktadır. Akademik çalışmaları Mevlânâ, İbn Arabî ve Osmanlı Tasavvuf Düşüncesi üzerinedir. Hâlen Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (TDV İSAM) Tasavvuf ilim dalında araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Aynı merkezde “Osmanlı Tasavvuf Düşüncesi Tetkikleri” başlıklı akademik seminerler vermektedir.

Yayınlanmış çalışmalarından bazıları şunlardır:

İsmail Ankaravi, Hadislerle Tasavvuf ve Mevlevi Erkânı, İstanbul: Dâru’l-hadis Yayınları 2001.
Köstendilli Süleyman Şeyhi, 1001 Sufi (Bahrü’l-velâye), İstanbul: Mavi Yayıncılık 2007.
Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, “Mesnevi” maddesi.


TAKİP EDİLECEK ESER



Müellif: İsmail Rüsuhi ANKARAVÎ
Şerh: Dr. Semih CEYHAN - Mustafa TOPATAN
Yayınevi: Hayy Kitap

“Mesnevi’nin Sırrı”,  Mesnevî’nin özü ve sırrı kabul edilen önsöz ve ilk 18 beyite İsmail Rüsûhî Ankaravî tarafından yapılan Türkçe şerhi içeriyor. Şerh, kendi alanında Osmanlı tasavvuf düşüncesi geleneğindeki en yetkin çalışmalardan biri. Herkesin anlayabileceği günümüz Türkçesiyle sadeleştirilmiş. Sadeleştirilmiş metinde geçen tasavvuf kavramları ise ayrıca dipnotlarla açıklanmış. Meraklıları için orijinal şerh metninin de yer aldığı kitap, Dr. Semih Ceyhan’ın kaleme aldığı son derece bilgilendirici bir giriş-inceleme bölümüyle de zenginleştirilmiş. Bu bölümde Ankaravî’nin hayatı, eserleri ve tarihsel önemi, Mesnevî’nin önsözleri ve ilk 18 beytin sembolik anlamı anlatılıyor.


Bir Osmanlı ârifi ve bilgesi Ankaravî tarafından yazılan şerh, tüm zamanlarda benzerlerine kıyasla daha fazla itibara lâyık oldu. Mesnevîhânlar tarafından Mevlevîhânelerde, Mesnevî kürsülerinde, evlerde, sohbet meclislerinde, ders halkalarında okundu.Bu itibarın en önemli gerekçesi ise Ankaravî’nin şerh sürecinde Mevlânâ ile dâimâ bir rûhânî birliktelik içinde olmasıydı. Sırrı keşfetmeye çok yakındı.

KATILIM


YENİ DÖNEM 
BAŞLANGIÇ: 29 EKİM SALI 2013

Çalışmamız 29 Ekim 2013 Salı akşamı 19:00'da başlayacaktır.

Ders saatleri her Salı 19:00 - 21:00 arasındadır. Yer:
Mecidiyeköy Dernek Merkezimizdir.

Çalışma 5 ay sürecektir. Katılım ücretsizdir. Hikmet Akademisi projesindeki derslere dahildir. Hikmet Akademisi üyelerimiz katılabilirler.

ÖNEMLİ NOT: Kayıtlı üyemiz olmanıza rağmen en az bir defa önkayıt formunu doldurmanız önemlidir. Ders saat değişiklikleri veya iptal olan haftalar önkayıt yaptıranlara sms ile bildirilmektedir.  


Önkayıt yapmak için burayı tıklayınız

DUYURU HEDİYESİ



HER E-POSTA DUYURUMUZUN
EK DOSYASI OLARAK 
HERHANGİ BİR KONFERANS, EĞİTİM, SEMİNER VEYA SÖYLEŞİMİZİN  NOTLARININ DÖKÜMÜNÜ HEDİYE EDİYORUZ.
 
SEYYİD YAHYA ŞİRVANİ'YE AİT
"ŞİFAÜL ESRAR" ESERİNDEN NOTLAR
HAZIRLAYAN:SEVİİM OĞUZ
İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Hikmet Akademisi sona ermiştir.



Sosyal Medya Sayfalarımız
Marifet Akademisi

Merkez- Mecidiyeköy

Adres : Büyükdere Yolu Caddesi Celil Ağa İş Merkezi No:10 Kat:3
Daire:12-13 Mecidiyeköy / İSTANBUL
Tel : 0212 275 44 36 - 0532 428 35 59  
Fax : 0212 275 44 46
Mail : tarihkultur@gmail.com
   
                                                                                                  Copyright © 2013 tarihkultur.org.tr Tüm hakları saklıdır.
 
YukariCik